Şirketin Tarihçesi

Yaşama dair en iyi ilacı sunmak Allergan’da, bir vaatten fazlasıdır. Bu; bizim 60 yılı aşkın bir süredir işimizi üzerine inşa ettiğimiz ve devam ettirdiğimiz bir adanmışlık felsefesidir.

Bugün Allergan’ı etkileyen yenilikçi ruh, Allergan’ın kurucusu eczacı Gavin S. Herbert’e dayanmaktadır. 1948 yılında, Bay Herbert, Los Angeles’ta bir ilaç mağazaları zincirine sahipti. Fakat yakın bir arkadaşı olan kimyacı Stanley Bly, antihistamin neoantergan içeren anti-alerjik burun damlası fikri ile gelince ilgisi ve girişimci içgüdüsü ateşlendi.  ALLERGAN® Burun Damlası olarak adlandırdıkları çözeltiyi hazırlamak için Bay Herbert’in Los Angeles’taki eczanesinin balkonunda küçük bir laboratuar kurdular.

Göz doktoru bir arkadaşlarının önerisi üzerine Bay Herbert ve Bay Bly, ürünü alerjik konjunktivit (göz enflamasyonu) tedavisine yönelik bir göz damlası olarak yeniden formüle etti. Sonuç = ALLERGAN®; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk antihistamin göz damlası.

ALLERGAN®, Bay Herbert’in oftalmoloji alanına etkili bir şekilde girişini de ilan etti. ALLERGAN®’ın bu tedavi ile başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi ve Bay Bly ile geliştirecekleri diğer tedavilerin potansiyelini takip etmek amacıyla 1950 yılında Allergan Pharmaceuticals Inc. kuruldu ve bu isim şirketin yeni adı oldu.

Bay Herbert, bu ürünleri daha iyi hale getirmek için, Allergan’ı, özel ürünler pazarı için yeni formülasyonlarının keşfi ile gelişimine ve doktorlar ile bilimsel çevrelerle yakın işbirliğine yönlendirmiştir. 1953 yılına gelindiğinde Allergan, göz damlaları üretiyor ve alerjik enflamasyon tedavisine yönelik ilk kortizonlu göz damlası ve ilk oftalmik steroid dekonjestan gibi yeni ürünler formüle ediyordu.

1957 yılında, Bay Herbert şirketi oğlu Gavin Herbert, Jr.’a devretti. Babası gibi o da, giderilmemiş tıbbi ihtiyaçlar alanında yenilikçi bir yaklaşıma sahip olarak, yeni ürünlerin gelişimini yönlendirmek için doktorları ve hastaları aktif bir şekilde dinleyerek ve uzmanlar ile araştırmacılara danışarak elde ettiği bilgileri kulanmaya başladı.

Şirket, 1960 yılında Dermatoloji ve Kontakt Lens bakım ürünleri pazarına girdi, ardından 1970’lerde elde ettiği yüksek satış ciroları sonucu halka açılmaya karar verdi ve en önemli pazarlardan olan İngiltere ve İrlanda’ya odaklandı. 1980 yılında ise SmithKline Beecham ile birleşmiştir; 1989 yılında, bağımsız bir kurum olarak yeniden kurulmuştur.

Yıllar ilerledikçe Allergan, araştırma ve geliştirmeye verdiği önem doğrultusunda; oftalmoloji, retinoid ve nöroprotektif  teknolojiler ve diabet alanında farklı firmalar ile işbirliğine gitmiştir.

1991 yılında Oculinum Inc.´ten, daha sonra Botox adını alacak botulinum toksin Tip A´yı satın almıştır ve nöromüsküler toksin BOTOX® ve visko-elastik göz sıvısı yedeği VITRAX® üretimi için özel alanların eklenmesi ile daha da genişlemiştir.

2002 yılının Temmuz ayında, Allergan göz cerrahisi ve kontak lens bakımı alanları, “Advanced Medical Optics” adı altında yeni bir şirket altında toplanmak amacı ile kurmak ayrılmıştır.

2006 yılının Mart ayında ise, hızlı büyüyen pazarlarda, lider biyomedikal şirket olarak Allergan’ın küresel konumunu genişleten “Inamed Corporation”ı satın almış ve dünyanın önde gelen lider medikal estetik imtiyazını yaratmıştır.

Hızlı, duyarlı, müşteri odaklı ve orijinal ürün çalışma vizyonunun kurucularının etrafında, şirkete yeniden enerji veren David Pyott liderliğindeki Allergan Inc.’e bugün tüm bunlar katkıda bulunmaktadır.

ALLERGAN TÜRKIYE

Bilim Sok No:5 Sun Plaza Kat:23 

Maslak-Sariver 34398

Istanbul

Telephone: +90 212 365 5000

Fax: +90 212 328 3614 / +90 212 290 7211

E-mail: web-tr@allergan.com