Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu nedir?

Normalde gözleriniz, yüzeyi ıslatan gözyaşı ile nemli tutulmaktadır. Göz kırpma hareketi, gözyaşını göz yüzeyine yayar. Gözyaşı, gözü kayganlaştıran, enfeksiyondan koruyan ve gözyaşlarının buharlaşmasını yavaşlatan önemli maddeler içermektedir.

Göz kuruluğu, yeterli gözyaşı üretilmemesinden ya da gözyaşının çok hızlı buharlaşmasından kaynaklanabilir. Semptomları arasında, tahriş, yanma, batma, oküler yüzeyin hasar görmesi ile sonuçlanan iltihap yer alabilir.

Göz kuruluğu, tüm göz rahatsızlıkları arasında en sık karşılaşılandır. Her ne kadar özellikle yaşlı kişileri etkilese de, herhangi bir yaşta da meydana gelir. Ayrıca, kadınlarda da çok yaygındır.

Göz kuruluğunun semptomları nelerdir?

Gözlerinizdeki batma, yanma veya gözde yabancı cisim hissi en belirgin semptomlardır. Gözlerde kızarıklık, ağırlık hissi ve parlak ışığa hassasiyet meydana gelebilir. Göz kapakları üzerinde çapak birikebilir. İlk uyandığınızda semptomlar daha az olabilir, fakat zaman geçtikçe gün içerisinde daha da kötüleşebilir.

Aşağıda belirtilen durumlar semptomları tetikleyebilir:

  • Okumak, araba kullanmak, bilgisayar ekranında çalışmak ya da televizyon izlemek gibi daha az göz kırpmanıza neden olan faaliyetler.
  • Özellikle durumu kötüleştirici olabilecek gazlara, toza ve sigara dumanına maruz kalmak.
  • Kuru hava üreten klimalar.

Neyse ki, göz kuruluğu görmeyi etkilemez. Ancak, eğer gözleriniz çok kuru ise, örneğin eğer duygusal durumlarda ya da soğan soymaya bir tepki olarak bile gözyaşı üretmiyorsanız semptomlar kabul edilebilir olamaz.

Göz kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Göz kuruluğunun en sık rastlanan nedeni, göz kapaklarınızdaki gözyaşı üreten bezlerin yetersizliğidir ve sıklıkla yaşlanma sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkar.  Göz kapaklarındaki yağ bezlerinin tıkanması, sorunu daha da kötüleştirebilir.

Yüksek kan basıncı veya böbrek rahatsızlıkları gibi tıbbi durumların tedavisinde kullanılan ilaçlar, gözyaşı üretimini azaltabilir.

Daha seyrek olarak göz kuruluğu, romatizmal eklem iltihabı bulunan kişilerde meydana gelen Sjögren sendromu gibi tıbbi durumların ve diğer ilgili durumların bir parçası olabilir.

www.refreshbrand.com

ALLERGAN TÜRKIYE

Bilim Sok No:5 Sun Plaza Kat:23 

Maslak-Sariver 34398

Istanbul

Telephone: +90 212 365 5000

Fax: +90 212 328 3614 / +90 212 290 7211

E-mail: web-tr@allergan.com