Sosyal Sorumluluğumuz

KUTUP YILDIZLARI

Serebral Palsi; bebeklerde doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında meydana gelen beyin hasarı sonucu ortaya çıkan, kalıcı motor fonksiyon kaybı ve hareket bozukluğudur.  Günümüzde her 1000 çocuktan 4'ü Serebral Palsili olarak dünyaya geliyor. Diğer bir deyişle, dünya genelinde 17 milyon kişi Serebral Palsiden etkileniyor. Serebral Palsili bireylerden kimisi konuşamıyor, kimisi yürüyemiyor, kimisi de görme bozukluğu yaşıyor. 

Bizim de Allergan Türkiye olarak bu sıkça rastlanan toplumsal soruna fayda sağlayabilme amacı ile; Serebral Palsili çocukların yaşam boyu ihtiyaç duydukları özel eğitim ve rehabilitasyon desteklerine kavuşabilmeleri ve hepsinden önemlisi bu çocukların sosyal hayata karışabilmeleri için uzun yıllardır faaliyet gösteren Türkiye Spastik Çocuklar vakfı ile yollarımız kesişti.

Serebral Palsi gibi engellilik durumlarında erken tanı ve tedavinin öneminden yola çıkarak 0-36 ay arasında olup riskli bebek grubuna alınan çocukların Serebral Palsi ya da diğer gelişimsel bozukluklarının erken dönemde tespit edilmesi, uygun müdahale, rehabilitasyon ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için özel bir program başlatmak istedik.

İşte Kutup Yıldızları projesi böylece başlamış oldu. 

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) iş birliği ile hayata geçirilen proje kapsamnda kendi imkanlarıyla gerekli desteğe ulaşamayan ailelerin Serebral Palsi açısından riskli bebeklerine Erken Müdahale Programı ile destek sağlıyoruz.

“Kutup Yıldızları” projesi kapsamında 0-3 yaş arasında 30’a yakın bebek ve ailelerinin; nörolojik değerlendirme, gelişimsel danışmanlık, fizyoterapi, rehabilitasyon ve psikolojik destekten oluşan erken müdahale hizmetleri tarafımızdan karşılanacak.  Bu sayede, Serebral Palsi açısından riskli bebeklerin hayatında fark yaratabilmek mümkün olacak.

Allergan Türkiye olarak Kutup Yıldızı projemizle, destek sağladığımız her biri birer Kutup Yıldızı olan bebeklerin konuştukları, ilk adımlarını attıkları, desteksiz yürüyebildikleri ve hayata karıştıkları o değerli anların hayalini kuruyoruz.

Tüm çalışanlarımızın desteğiyle hayata geçirdiğimiz bu projeyi ileriye götürecek tüm çalışmaları gönülden destekliyoruz.

Neden Kutup Yıldızları?

Kutup Yıldızı belirteçtir, yönümüzü belli edendir, yerinden kopmayan, gökyüzünde parlayandır…Projemiz ismini Kutup Yıldızı’nın bu özelliklerinden alır. 

Bazen bir gülümseme, bazen bir bakış, küçücük bir kelimeyle ailelerinin yaşamlarında o en görünür yıldız gibi parlayan Serebral Palsili çocukların daha da parlayacakları günler için… 

Her biri birer Kutup Yıldızı olan Serebral Palsili çocuklar ve “Kutup Yıldızları” Projesi hakkında daha detaylı bilgi almak için www.tscv.org.tr 

Allergan Global sosyal sorumluluk projeleri hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız. Allergan's Social Responsibility